niedziela, 14 lipca 2013

Lody jogurtowo wiśniowe

Sezon na wiśnie trwa! Trzeba korzystać z dobrodziejstw lata póki czas! Wiśnie jako dodatek do lodów, ciast, sprawdzają się doskonale, ich kwaskowaty posmak równoważy słodycz wszelkich deserów. Bardzo lubię chłodnik z wiśni, dżem, ciasta z ich dodatkiem. Lody jogurtowe jadłam zwykle na mieście, w zaprzyjaźnionej Lodziarni, mają doskonałe! 
Zrobiłam w domu, różnią się trochę od tych z lodziarni, ale pokombinuje jeszcze składnikami to może uda się odtworzyć w 99%

Składniki:
  • 500ml jogurtu greckiego
  • 200ml mleka(3,2%)
  • 200ml śmietany(22%)
  • 5 łyżek cukru
  • 2 szklanki wydrylowanych wiśni
  • 2 łyżki soku z cytryny
Wykonanie:
Zaczynamy od przygotowania wiśni.
Wiśnie przesypujemy do rondla zasypujemy 4 łyżkami cukru, dodajemy do nich sok z cytryny i " smażymy" kilka minut. 
Następnie przekładamy do blendera i miksujemy kilka sekund,dosłownie kilka obrotów, nie chcemy uzyskać papki tylko kawałki wiśni z sokiem. 
Wiśnie przekładamy na sitko, odsączamy z soku, który pozostawiamy, przyda się później;)

Przygotowujemy masę jogurtową:
Jogurt dokładnie mieszamy z mlekiem, śmietanę ubijamy z łyżką cukru, przelewamy do masy jogurtowej.

 Jeśli macie maszynkę
Powoli przelewacie masę do maszynki i postępujecie w/g instrukcji. Wiśnie dodajemy na sam koniec, a pozostawionym sokiem polewamy każdą porcję lodów.

Gdy nie posiadacie maszynki
Do masy dodajemy wiśnie mieszamy, odstawiamy do zamrażalnika na godzinę. Wyciągamy, ponownie mieszamy i wstawiamy znowu na godzinę. Potem tak postępujemy jeszcze 3 razy. Każdą porcję lodów polewamy pozostałym sokiem z wiśni, możemy również przy ostatnim wyciągnięciu i przemieszaniu na wierzch lodów wylać sok, rozsmarować i w ten sposób zamrozić lody - sprawdziłam doskonałe;)

Smacznego!