czwartek, 26 kwietnia 2012

Panna cotta z syropem malinowym


Deser który zachwycił mnie smakiem jak i prostotą w wykonaniu. Lubię, gdy jedno danie ma wiele zastosowań. Ten deser zalicza się właśnie do tych z którymi możemy poszaleć. Tutaj będzie pana cotta z syropem malinowym, ale także możemy użyć jej do Tarty jako wypełnienie.
Panna cotta z syropem malinowym

 Składniki:

Śmietana 30% - 250 mililitrów
Mleko 3,2% - 250 mililitrów
żelatyna - 3 łyżeczki
Cukier waniliowy - 2 łyżeczki
Cukier(opcjonalnie) - 2 łyżki
Syrop malinowy - 6 łyżek 
(2 łyżki na porcje)
Czekolada - 1/2 tabliczki
Panna cotta z syropem malinowym


Wykonanie:
Do rondelka wlewamy mleko, podgrzewamy, gdy będzie letnie dodajemy żelatynę i cukier. Gdy rozpuści się żelatyna dodajemy do mleka śmietanę i cukier waniliowy. Gotujemy na małym ogniu, ciągle mieszając, do momentu aż masa zacznie gęstnieć.
Gdy to nastąpi możemy przelewać pana cottę do kokilek (wyszły 3 porcje). Studzimy, wkładamy ostudzone do lodówki na około 2 godziny.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Pędzelkiem "malujemy" na papierze do pieczenia wzory jakie nam odpowiadają - wkładamy do lodówki aby stężała czekolada.
Gotową pana cottę dnem kokilki wkładamy na kilka sekund do wrzątku. Talerzykiem przykrywamy wierzch kokilki - odwracamy do góry dnem - deser powinien znaleźć się na talerzu. Polewamy syropem malinowym, układamy dekorację z czekolady. Podajemy;) 
* Do dekoracji można śmiało użyć ulubionych owoców. Wtedy na pana cottę układamy owoce, potem polewamy syropem malinowym.